Egy beépítetlen üres tetőtér leggazdaságosabb lehetőséget kínalja arra, hogy új lakóterületet hozzunk létre. A tetőtér beépítés legnagyobb előnye:

  • a beépített terület jobb
    kihasználása és a
  • viszonylag gyors lehetőség arra, hogy a pótlólag szükséges lakóhelyiséget
    létrehozzunk.

A tetőszigeteléssel ne spóroljunk, mert az többszörösen megtérül, hiszen a minőségi
szigetelőanyagoknak köszönhetően télen a fűtésszámla, nyáron a lakás belső hőmérséklete
csökken. A szigetelőanyagok kínálata gazdag, a választásban manapság a műszaki követelmények és anyagi lehetőségeink játszanak szerepet.

Hát akkor nincs más mint dobáljunk fel jó vastag szigetelőanyagot, rá a gipszkarton és kész. Azonban a tetőterek hőszigetelése összetett probléma.

Külön kell választani a nyári és a téli igényeket.
Gondoskodnunk kell a párazárásról is a lakás és a szigetelés között, de gondoskodni az
esetlegesen bejutó csapadék, például porhó elvezetéséről is. Azt a párát pedig, ami mindezek ellenére mégis csak bejutott a szigetelésünkbe, ki kell vezetni. Az átszellőztetésről pedig nem is beszéltünk még. A rosszul hőszigetelt épület jellegzetessége, hogy a hideg külső határolószerkezetek miatt a
bent tartózkodók komfortérzete csak magasabb hőmérsékleten – például 25-26 °C-on –
valósul meg, míg a jól hőszigetelt épületben az ember alacsonyabb hőmérsékletű térben –
akár 22 °C-on – is jól érzi magát. A jól szigetelt ház jellemzője pedig télen alacsonyabb hőmérséklet, kisebb fűtés számla, nyáron pedig kevesebb villanyszámla, légkondi használat minimalizálása és természetesen élhető élettér.

Tetőtér beépítés lépései:

A tetőtér-beépítés egy nagyobb átalakítást jelent otthonunkban így azt körültekintő tervezésnek kell megelőznie.

  1. Ellenőrizzük a tetőtér beépítés szabályait, a helyi és az országos rendeleteket, a beépítettséget.
  2. Járjunk utána, hogy az ingatlan alkalmas-e arra, hogy belevágjunk a bővítésbe.  Keressünk egy statikust, aki az alap, a falak, a födém és a tetőszerkezet állapotát fel tudja mérni.
  3. Gondoskodjunk építési engedélyről és  kiviteli tervről is. Gondoljuk végig hány szobát és milyen szobákat szeretne kialakítani az átalakított padlástérben.
  4. A kivitelezéshez műszaki vezetőt szükséges biztosítani és a munkálatok előrehaladásáról építési naplót is vezetni kell. 
  5. Egyeztessünk szakértővel, hogy a födém bírja-e a terhelést, kell-e gerendákat vagy teljesen új tetőszerkezetet is szükséges építeni. 
  6. Milyen lesz a tetőtér szigetelés és a szerkezeti rétegrend?
  7. Hogyan és hol kerül kialakításra a tetőtérbe vezető lépcső.